Kurį probiotiką pasirinkti?

Žmogaus virškinamajame trakte gyvena apie 400-500 įvairių rūšių bakterijų ir grybelių, iš kurių 40-50 sudaro 99 proc. visų mikroorganizmų. Ši mikroflora (bakterijos, grybeliai) sąveikauja tarpusavyje ir su mūsų virškinamuoju traktu. Jų galima rasti ne tik burnoje, bet ir plonojoje žarnoje bei skrandyje. Žmogaus organizme yra dešimt kartų daugiau apsauginės, savosios mikrofloros, nei eukariotinių ląstelių. Mikroorganizmai kolonizuoja gleives, gleivinių paviršius. Jie dalyvauja fermentacijos reakcijose, kuriose maistinės (angliavandeniai, baltymai, riebalai) ir endogeninės (nusilupęs epitelis, gleivės ir kt.) medžiagos metabolizuojamos iki įvairių galutinių produktų, pvz., trumpos grandinės riebalų rūgščių, arginino, glutamino ir kt. Žmogaus virškinamojo trakto ertmėje esančios bakterijos yra kiekvieno žmogaus individualus organas – „mikrobinis organas“, toks pat kaip kepenys, širdis, plaučiai ir kt. Jis svoriu panašus į kepenis tik turi kur kas daugiau ląstelių.

Sveiko žmogaus visas virškinamasis traktas, net ir skrandis (jame yra mažiau nei 103 KFV/g), yra užsėtas mikroorganizmais. Burnoje (yra 10– 109 KFV/g) ir storojoje žarnoje (1010 – 1012 KFV/g) yra panašus bakterijų tankumas, tačiau skiriasi bakterijų padermėmis. Viršutiniuose virškinimo trakto aukštuose vyrauja aerobinės bakterijos, o distalinėse – anaerobinės.

Virškinimo trakto mikrofloros sudėčiai turi įtakos šie veiksniai: maisto medžiagos, virškinimo sulčių sekrecija, pH, virškinimas ir rezorbcija, peristaltika.

Disbioze vadiname žarnyno mikrofloros pasikeitimą, pasireiškiantį kiekybiniais ir kokybiniais bakterijų bei grybelių santykio pokyčiais, kuomet sumažėja obligatinės, t.y. normalios mikrofloros, o pagausėja sąlyginai patogeninių ar patogeninių bakterijų ar grybelių.

Probiotikai – tai bakterijos ar jų dalys naudingos žmogaus sveikatai

Probiotekai

Jų egzistavimui būtinos maisto medžiagos, kurios vadinamos prebiotikais. Tai įvairios maisto medžiagos, kurios nesuskaldomos žmogaus fermentų – kasos, plonosios žarnos ir kt., o tuo pačiu ir nerezorbuojamos plonojoje žarnoje, tačiau bakterijų fermentuojamos storojoje ir nedaug plonojoje žarnoje. Susidarę produktai skatina vienos ar keleto bakterijų augimą storojoje žarnoje, taip pat panaudojami žarnyno gleivinės funkcionavimui. Pagrindinė prebiotikų veikimo vieta storasis žarnynas. Veiksmingas prebiotikas negali būti nei hidrolizuotas, nei rezorbuotas plonajame žarnyne, jis fermentuojamas tam tikrų mikroorganizmų, dėl ko susidaro palankesnės sąlygos augti „gerosioms“ storosios žarnos bakterijoms.

Pagrindinės mikrobiotos funkcijos:

  1. metabolinė:

    1. fermentuoja nesuvirškintas maisto atliekas,

    2. sintezuoja K ir B grupės vitaminus,

    3. palengvina Ca, Mg, Fe jonų absorbciją.

  2. trofinė:

    1. kontroliuoja epitelio ląstelių proliferaciją ir diferenciaciją,

    2. kontroliuoja imuninės sistemos išsivystymą ir jos homeostazę.

  3. apsauginė – neleidžia patogeniniams mikroorganizmams patekti į organizmą. Probiotikai apsauginę funkciją atlieka įvairiais mechanizmais:

    1. konkurencinis bakterijų adhezijos slopinimas,

    2. gamina medžiagas, kurios slopina patogenų augimą ar juos suardo

    3. rūgština storosios žarnos turinį, o tai skatina mažesnį patogeninių organizmų augimą

    4. konkuruoja dėl maisto medžiagų, reikalingų patogenų augimui.

Ne visi probiotikai turi šias savybes, todėl pasakyti, kad naudojami probiotikai dar nieko nesako. Svarbu kokie. Kai kurios laktobakterijų padermės tarpusavyje skiriasi.

Idealus probiotikas turi būti:

  • Žmogiškos kilmės,
  • Atsparus rūgštims ir tulžiai,
  • Sugebėti prisitvirtinti prie žmogaus žarnyno gleivinės,
  • Saugus.

Daugelis bakterijų ir kai kurie grybeliai bandomi naudoti ligų profilaktikai ir gydymui 1 lentelė.

1 lentelė. Probiotikai, naudojami klinikinėje praktikoje

Gentis

Rūšis

Padermė

Lactobacillus L. rhamnosus

L. acidophilus

L. plantarum

L. reuteri

L.fermentum

L. lactis

L. casei

L. bulgaricum

L. rhamnosus GG

L. acidophilus LB

L. plantarum 299v

L. fermentum KLD

Bifidobacterium B. bifidum

B. longum

B. breve

B. infantis

B. adolescentis

 
Streptococcus S. thermophilus  
Enterococcus E. E. faecium Enterococcus SF68
Escherichia E. coli E. coli (Nissle 1917)
Saccharomyces S. boulardii

S. cerevisae

 

Probiotikais efektyviai gydomos virškinamojo trakto infekcinės ligos, įvairios žarnyno disfunkcijos. Jie taip pat efektyviai malšina lėtinių uždegiminių žarnyno ligų simptomus, o jų enzimai „skaldo“ maisto alergenus.

Sausas bifidumbakterinas, bifikolis, laktobakterinas arba bifidumbakterino, laktobakterino kapsulių turinys prieš pat vartojimą ištirpinamas virintame kambario temperatūros vandenyje (1 dozė 5 ml arba arbatiniame šaukštelyje vandens). Šie probiotikai vartojami 20 – 30 min. prieš valgį, o kūdikiams jų duodama prieš maitinimą. Bifidobacterium ir Laktobacillus padermių preparatai yra saugūs, neturi šalutinių reiškinių. Laktobekteriną yra geriau išgerti su pienu. Kai preparatas geriamas su vandeniu, tuo pačiu metu tinka išgerti vitamino C paros dozę.

Dar vienas pieno rūgšties bakterijų preparatas, kurio efektyvumas yra įrodytas daugelyje patikimų mokslinių studijų, yra Gefilus. Tai pieno rūgšties bakterijų Lactobacillus GG (Lactobacillus rhamnosus ATCC 53103). Kapsulė nurijama arba prieš pat vartojimą jos turinys sumaišomas su nedideliu kiekiu vandens

Kombinuotas bakterijų preparatas – Bifolac. Kapsules ar miltelius išgerti 3 val prieš antibiotikų vartojimą arba 3 val po to. Miltelius suberti į skystį (vandenį, pieną, sultis) ar į maistą.

Kitas – kombinuotas bakterijų preparatas yra lineksas (Linex). Preparatas gerai toleruojamas. Jis nevartojamas, kai yra alergija karvės pienui, negeriamas kartu su karštais gėrimais ir alkoholiu. Jį galima vartoti kartu su antibiotikais. Preparatas užgeriamas nedideliu skysčio kiekiu, o kai vaikas negali praryti visos kapsulės, jos turinys prieš pat vartojimą išpilamas į nedidelį kiekį pasaldinto vandens ar sulčių ir sugirdoma.

Vienas iš preparatų, turinčių daugiausiai bakterijų, yra FloraCare. Jis padeda atstatyti žarnyno florą, tai gerina virškinimą, sveikatą, taip pat savijautą. FloraCare keturių etapų žarnyno floros atstatymo planas natūraliu būdu atkuria žarnyno mikroflorą:

1 etapas: žarnyno “valymas” ir pirmųjų bakterijų kolonijų sudarymas.
2 etapas: atsparumo nepalankioms bakterijoms didinimas.
3 etapas: palankių bakterijų kolonijų sudarymas.
4 etapas: tolesnis palankių bakterijų augimo stimuliavimas ir stabilizavimas

Kurso tikslas – per aštuonias dienas subalansuoti žarnyno florą, atstatyti gerą palankių bei nepalankių bakterijų santykį. Reikia ištirpinti pakelio turinį stiklinėje vandens ir palikti mažiausiai 5 minutėms pastovėti, po to dar kartą išmaišyti ir išgerti. Preparatą rekomenduojama gerti 10-15 minučių prieš valgį. Rekomenduojama vartoti natūralų, negazuotą mineralinį vandenį.

Probiotinėmis savybėmis pasižymi kai kurie mieliagrybiai. Liofilizuoto mieliagrybio Saccharomyces boulardii preparatas – enterolis. Jis veikia antimikrobiškai, skatina antitoksinų susidarymą bei gerina žarnyno gleivinės trofiką. Kapsulė išgeriama su kambario temperatūros vandeniu, o pakelio turinys prieš pat vartojimą sumaišomas su vandeniu ar drungnu skystu maistu (negalima jo pilti į labai karštus ar šaltus skysčius, maisto produktus bei alkoholinius gėrimus). Jį vartojant kartais gali atsirasti nemalonūs jutimai pokrūtinyje, bet vaistą galima vartoti toliau.

Lepicol – padeda užtikrinti savalaikį virškinamųjų medžiagų pašalinimą ir tinkamą bakterijų balansą žarnyne, palaiko normalią žarnyno mikrofloros sudėtį bei stiprina imunitetą. Lepicol organizmas nerezorbuoja, jį  galima vartoti kasdien. Preparatas išleidžiamas milteliais ir kapsulėmis. Gerti 25 – 30 minučių prieš valgį prieš tai miltelius sumaišius su vandeniu ar sultimis 2 kartus per dieną. Rekomenduojama vyresniems nei 11 metų vaikams.

2 lentelėje pateikiama probiotikų preparatų palyginimas.

2 lentelė. Probiotikų preparatai

Preparatas

Sudėtis

Pastabos

Bifidumbakterinas

  • Kapsulė
  • Sausas
Bifidobacterium bifidum

2×10KFV

1×10KFV

  • Sutrikusi žarnyno funkcija po infekcinių žarnyno ligų
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po gydymo antibiotikais
  • Vartojamas 20 – 30 min prieš valgį

 

Bificol Bifidobacterium bifidum

1×1010 KFV

E. coli 1×109 KFV

  • Sutrikusi žarnyno funkcija po infekcinių žarnyno ligų
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po gydymo antibiotikais
  • Vartojamas 20 – 30 min prieš valgį
Laktobakterinas

  • Kapsulė
  • Milteliai
Lactobacillus plantarum

4×10KFV

2-4×109 KFV

  • Sutrikusi žarnyno funkcija po infekcinių žarnyno ligų
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po gydymo antibiotikais
  • Vartojamas 20 – 30 min prieš valgį
Gefilus Lactobacillus GG (Lactobacillus rhamnosus)

5×109 KFV

  • Sutrikusi žarnyno funkcija po infekcinių žarnyno ligų
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po gydymo antibiotikais
  • žarnyno gleivinės barjero atstatymas ir stiprinimas
  • atopinio dermatito esant alergijai karvės pienui prevencija ir gydymas
Bifolac

  • Kapsulė
  • Milteliai
Lactobacillus rhamnosus 1×107 KFV

Bifidobacterium longum 1×107 KFV

Lactobacillus rhamnosus 1×108 KFV

Bifidobacterium longum 1×108 KFV

 

  • Sutrikusi žarnyno funkcija po infekcinių žarnyno ligų
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po gydymo antibiotikais
  • keliautojų diarėja
  • 3 val. prieš arba po antibiotikų vartojimo
Linex 1,2 x10Bifidobacterium infantis/v.liberolum, Lactobacillus acidophilus ir Streptococcus faecium
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po infekcinių žarnyno ligų
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po gydymo antibiotikais
  • meteorizmas
  • ūminis ir lėtinis gastroenterokolitas
  • galima vartoti kartu su antibiotikais
Enterol

  • Kapsulė
  • Milteliai
Saccharomyces boulardii 250 mg
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po infekcinių žarnyno ligų
  • Sutrikusi žarnyno funkcija po gydymo antibiotikais
  • dirgliosios žarnos sindromas
  • nevartojamas su peroraliniais ar rezorbcinio veikimo priešgrybeliniais vaistais
Lepicol

5 g milteliai

lakto ir bifidobakterijų 3×108

3,4 g smiltyninio gysločio lukštų

1,5 g fruktozės oligosacharidų

  • tinkamo bakterijų balanso palaikymas
  • savalaikis virškinamųjų medžiagų pašalinimas
FloraCare

1 g miltelių 1×109

Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus salivarius, Lactococcus lactis, Enterococcus faecium, Lactobacillus casei, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis
  • esant viduriavimui
  • pasireiškus žarnyno sudirginimo sindromui
  • po antibiotikų kurso
  • turint odos problemų
  • esant alergijai
  • nuvargus
  • gerti 10-15 minučių prieš valgį

Probiotikai yra puiki alternatyva žarnyno infekcijų, kūdikių diarėjos gydymui antibiotikais. Jie yra ne tik efektyvi, saugi suaugusių ir įvairaus amžiaus vaikų žarnyno įvairios etiologijos disfunkcijos gydymo ir profilaktikos priemonė, bet ir preparatai, gerinantys imuninę reguliaciją ir humoralinį imuninį atsaką.

Literatūra:

  1. Urbonas V. Ar reikia vaikams probiotikų? Pediatrija, 2005;3 120-125.

  2. Vingras A. Probiotinių bakterijų reikšmė sveikatai Pediatrija, 2004;12-13 26-27.

  3. Vaistų žinynas Vilnius, 2004.

Šaltinis: žurnalas „Pediatrija“