Mamyte, aš bijau!

Neryžtingas ir baikštus vaikas

Neryžtingas ir baikštus vaikas reikalauja iš tėvų ypatingo dėmesio

Jis iš tiesų bijo, bijo visko pasaulyje – žmonių, šunų, parduotuvių, nušokti nuo suolelio, net dar neragautos uogos ar valgio. Jūs raginate, aiškinate, rodote savo pavyzdžiu, bet giliai širdyje labai jaudinatės dėl savo mažylio. Juk vaikas auga, o neryžtingumas ir nedrąsa nemažėja. Jums atrodo, kad kasmet jam bus vis sunkiau. O kaip jis eis į mokyklą?!

Iš pradžių išsiaiškinkime, kodėl vaikas auga kaip tik toks

Negebėjimas priimti sprendimus atsiranda tada, kai viskas už tave nuspręsta. Dažniausiai taip yra despotiškose šeimose, kur draudimais nuslopinama vaiko valia. Arba šeimose tų tėvų, kurie elgiasi taip pat, bet naudoja kitus metodus.

Norėdamas užauginti pasitikintį savimi vaiką, laikykitės šių taisyklių:

  1. Niekada nekelkite prieš vaiką balso, ypač jei jis drovus. Mažylis neturi matyti tėvų konfliktų, nors jie tiesiogiai jo neliečia. Jie daro blogą poveikį vaiko psichikai, o neryžtingam vaikui tai tikra nelaimė.
  2. Negėdinkite vaiko, kai jis neryžtingas ar pasakoja jums apie savo baimę. Niekada nelyginkite jo su kitais vaikais! Visi žmonės skirtingi, dar nežinia, kuriam iš jų labiau pasisekė.
  3. Nesureikšminkite vaiko nesėkmių. Nors pats dėl to susinervinote, nerodykite vaikui. Pasakykite mažyliui, kad vertinate jo pastangas ką nors padaryti. Kai jam kas nors pavyko, būtinai tai pamatykite, aptarkite, taip pat pagirkite visiems namiškiams girdint. Mylintys tėvai turi garsiai džiaugtis net mažiausia vaiko pergale. Apie tai mylinčiai mamytei verta iš anksto pasikalbėti su visais namiškiais, giminaičiais, numatyti vieningą elgesio taktiką.
  4. Dažniau sukurkite tokių situacijų, kad vaikas galėtų išreikšti savo talentą, pelnyti bendraamžių bei autoritetingų suaugusiųjų dėmesį ir pagarbą. Jei, pavyzdžiui, vaikas gražiai piešia, pasiūlykite jam nupiešti vaikų darželio auklėtojos portretą ar dekoracijas mokyklos spektakliui. Droviam vaikui bus labai naudingos namų šventės, svečiavimasis kartu su tėvais. Iš vienos pusės, jis bus tarp svetimų žmonių, bet šalia – mylima mama.
  5. Visada leiskite apsiprasti su nauja situacija! Neryžtingi vaikai bijo padaryti klaidą, jiems reikia laiko suprasti, kaip elgtis su nepažįstamais žmonėmis naujoje vietoje, kad jaustųsi saugūs. Taip pat nereikia tokio vaiko raginti, daug kartų užduoti tą patį klausimą. Jis neatsako ne todėl, kad negirdi ar nervinasi, o todėl, kad bijo atsakyti ne taip, kaip jūs tikitės. Atminkite, kad kantrybė – viena iš svarbiausių motinos ir tėvo savybių.
  6. Neverskite vaiko ką nors daryti per prievartą, neraginkite būti drąsuoliu, įveikti save. Geriau stenkitės jį sudominti. Vaikas dar nesupranta, kad jo baimė neturi jokio pagrindo. Pabandykite jam tai įrodyti. Sumodeliuokite vieną kitą situaciją, kuri padės atskleisti patarlių “Baimės akys didelės”, “Akys bijo – rankos daro” prasmę. Padės “multikas” apie meškiuką, kuris išsigando savo atvaizdo. Skatinkite vaiką domėtis viskuo, kas nauja, dalyvaukite kartu su juo varžybose, viktorinose, konkursuose ne dėl pergalės, o dėl pačių varžybų. Tegu būtinybė pirmauti ir įveikti save tampa jo, o ne jūsų poreikiu.
  7. Su išsigandusiu vaiku kalbėkite švelniai, ramiai, suprantamai. Atsisėskite taip, kad būtumėte viename aukštyje su vaiku. Būtinai įsitikinkite, ar vaikas jus išgirdo ir suprato.
  8. Aptarkite su vaiku sudėtingas situacijas iš anksto, papasakokite jam, kas jo laukia naujoje vietoje. Tai ypač svarbu vaikui rengiantis lankyti darželį ar mokyklą.
  9. Neatimkite iš vaiko teisės rinktis ir spręsti net menkus buitinius dalykus: “Kokią suknelę vilksimės – raudoną ar mėlyną?” Net patys mažiausieji turi turėti galimybę savarankiškai spręsti.
  10. Kartais būtų gerai paišdykauti su tokiu vaiku: perlipti per tvorą, pašokinėti per balas. Taisyklės ir draudimai yra tam, kad juos pažeistume.
  11. Nuolat sakykite vaikui, kad jį labai mylite. Jis turi būti įsitikinęs, kad yra reikalingas mamai ir tėtei bet koks, su visais trūkumais ir ydomis. Svarbu paaiškinti vaikui, kad kiekvienas charakteris susideda ir iš teigiamų, ir iš neigiamų savybių, ir jos visos būtinos žmogui. Baimė gali ne tik trukdyti, bet ir apsaugoti nuo pikto. Bijoti – ne gėda. Papasakokite vaikui apie savo baimę ir sėkmingą jos įveikimo receptą.
  12. O gal pasislėpkime?

Iš daugumos vaikiškų baimių išaugama. Tačiau tėvai turi rūpintis, kad baimė netaptų įkyri ir ilgai nevargintų. Tai, kas baugina, galima nupiešti, suvaidinti kaip namų spektaklį, pažaisti kaip žaidimą (pavyzdžiui, slėpynes).

Štai pagrindinės taisyklės, kaip elgtis su baikščiu vaiku:

  • ne versti, o skatinti;
  • ne barti, o girti;
  • ne kaltinti, o aiškinti;
  • ne lyginti, o didžiuotis.

Mylėkite savo vaiką tokį, koks jis yra! Valentinas Junevičius