Turinys:
Kai kurie mūsų klientai nerimauja, jog namelis, nors ir su grotelėmis čiužiniui, bet yra ant žemės. Pagal pedagogės Marijos Montessori metodiką, vaikas turėtų miegoti ne įprastoje lovelėje, pakeltoje nuo žemės, o žemoje lovoje prie pat grindų (tam tinka storesnis, ergonomiškas, vaikui pritaikytas čiužinys, po kuriuo dar galima patiesti kilimėlį, sulaikantį šilumą). Pažeme esanti lova neturi užtvarų, todėl vaikas lengvai gali iš jos išlipti ar įlipti pats, kai tik to nori. Tai ypač svarbu mažyliui, tiesiog trokštančiam tyrinėti aplinką. Be to, tai skatina vaiką būti savarankišku. Žinoma, kartais nutinka taip, kad miegodamas vaikas nusirita ant grindų. Tačiau lovos aukštis toks nedidelis, kad mažylis niekada nesusižeis.
Kas yra Montessori metodas?
Tai Italijos gydytojos ir pedagogės Marijos Montessori metodas, 100 proc. orientuotas į vaiką, skatinantis vaiko nepriklausomybę, laisvę (su tam tikromis ribomis) ir pagarbą vaiko vystymuisi. Montessori metodika ragina mokytojus ir globėjus skatinti vaiko savarankiškumą padedant viską, ko reikia vaikui jo lygyje. Vaikas turėtų galėti pats, be jokios suaugusiojo pagalbos, pasiimti savo drabužius, žaislus, užkandžius ir kt. Vaiko kambaryje visi daiktai – baldai, drabužiai, žaislai, knygos, meno kūriniai – turi būti vaiko lygmenyje ir vaikui pasiekiami.
Montessori metodo skirtumai
Pagrindinis skirtumas tarp tradicinio ugdymo ir Montessori ugdymo – jog nėra įpastinės vaiko lovelės. Montessori ugdyme vaikas miega ant grindų (angl. floor bed). Lovos ant žemės idėja atspindi visą Montessori metodikos esmę – vaikas turi turėti judėjimo laisvę, turi galėti judėti nepriklausomai savo kambaryje. Dėl šios priežasties lovytė ant žemės labiau tinka nei įpratinė lova, kadangi pastaroji suvaržo judesius ir riboja nepriklausomybę. Montessori metodika besivadovaujantys tėvai įprastai ką tik gimusius kūdikius migdo Mozės krepšiuose, o suėjus dviems mėnesiams vaiką perkelia į lovytę ant žemės. Kai kurie kiti tėvai vaiką į lovytę ant žemės perkelia kai jam sueina 16-17 mėnesių.
Viena mama mums papasakojo, kodėl savo dukroms pasirinko Montessori lovytę ant žemės. Vienas pagrindinių motyvų, kodėl pasirinko Montessori lovytę ir kambario pagal Montessori išdėstymą – noras, jog mergaitės išmoktų atsakomybės ir nepriklausomybės jau labai ankstyvame amžiuje.
Montessori lovytės ant žemės privalumai:
- Skatina vaiko judėjimo laisvę. Vaikai gali patys prigulti ir pailėsit, kai tik jiems to norisi. Vaikams suteikiama apsisprendimo laisvė, kada eiti prigulti ir pailsėti. Vaikas turi daugiau galimybių savarankiškai tyrinėti kambario erdvę.
- Skatina vaiko nepriklausomybę. Vaikai bet kuriuo metu gali išlipti iš lovytės ir patys paskaityti knygą, pažaisti, apsirengti neprašant tėvų pagalbos.
- Įgalina vaiką. Suteikiama vaikui apsisprendimo laisvė. Vaikas gali pats išlipti iš lovos ir žaisti, vietoj to, kad pradėtų verkti savo lovytėje su apsauginėmis tvorelėmis prašant jį iškelti.
- Pagarba vaikui. Lova ant žemės labiau nei įprastinė lovytė su apsauginėmis tvorelėmis gerbia vaiką ir jo poreikius. Paguldyti į įprastinę lovytę vaikai neturi kito pasirinkimo, o lovytėje ant žemės jie gali patys priimti sprendimą, kada jie nori eiti prigulti, o kada žaisti ar tyrinėti aplinką.
- Patogumas. Lovytė ant žemės ypač patogi ne tik vaikui, bet ir tėvams, kurie gali prigulti šalia vaiko.
Apsilankius Valdorfo pedagogikos darželyje Zalcburge, Austrijoje, pamatėme, jog vaikų miegojimo vietos – čiužinukai, patiesti tiesiog ant žemės.
Tad nebijokite savo vaikams įrengti lovų ant žemės, o su mūsų nameliu-lovyte miegojimo vieta bus dar smagesnė ir jaukesnė!