Turinys:
Kiekviena gimdyvė gali išmaitinti kūdikį savo pienu. Deja, neretai išsigandusios mamytės nutaria, kad pieno nebeužtenka mažyliui ir puola jį primaitinti įvairiais mišinėliais. Vėliau pastebi, kad taip maitinti jai pačiai patogu, ir natūralų maitinimą visai nutraukia. Taip skriaudžiamas kūdikis, nes jokie pakaitalai neatstos motinos pieno.
Kodėl kai kurios moterys neturi pakankamai pieno?
Reikia pripažinti, būna gimdyvių (ne daugiau 5%), kurios dėl ligos, dažniausiai susijusios su sutrikusia hormonų veikla, neturi pieno.
Tačiau dažniausiai pienas dingsta dėl priežasčių, kurias pašalinus ši problema išsprendžiama:
- Pati gimdyvė priešiškai nusiteikusi prieš natūralų maitinimą.
- Netinkamas pačios gimdyvės maitinimasis.
- Nepalankus psichologinis klimatas šeimoje – dažni stresai, susiję su vyro elgesiu, nerimu dėl darbo ir t.t.
- Nepakankamas kūdikio mylavimas, krūties pasiūlymas.
- Per ankstyvas primaitinimas mišinėliais.
- Griežta maitinimo dienotvarkė, ignoruojant kūdikio norą valgyti.
Kiekviena maitinanti krūtimi gimdyvė kartais pastebi pieno sumažėjimą. Tai natūralu. Augančio mažylio apetitas didėja ir mamos organizmas nespėja prisitaikyti prie vaikučio reikalavimo. Be to, tam įtakos turi ir mamos hormonų kaita. Dažniausiai šis pieno trūkumas jaučiamas 3 -6 savaitėse, taip pat 3, 4, 7, 8 mėnesiais ir trunka 3 – 4 dienas. Tai neturėtų gąsdinti jaunosios mamytės. Pastebėjus, kad pienelio trūksta, reikėtų kuo dažniau vaikučiui siūlyti krūtį. Po kelių dienų pieno vėl atsiranda pakankamai.
Požymiai, rodantys, kad kūdikiui trūksta pieno:
- Per mėnesį kūdikis nepriauga nurodyto svorio.
- Kūdikis neramus.
- Įprasto pieno kiekio krūtyse sumažėjimas.
- Mažas šlapimo kiekis (pirmaisiais mėnesiais kūdikis turi šlapintis per parą ne mažiau šešis kartus, šlapimas turi būti bespalvis ar gelsvas).
Dabartiniu metu parduotuvėse nemaža pasiūla produktų, padedančių gimdyvėms padauginti krūtyse pieno. Tai natūralios sultys ir gėrimai, praturtinti vitaminais ir geležimi – ,,Hipp”, ,,Nestle” ir t.t.
Kaip nustatyti, kad kūdikiui pieno neužtenka?
Patartina vieną parą prieš maitinimą ir po jo sverti mažylį. Naujagimis kiekvieną maitinimą gali ištraukti nevienodą pieno kiekį – vieną kartą daugiau, kitą mažiau, todėl ir skaičiuojamas visos paros kiekis. Be abejo, svarbiausias kriterijus, nustatant vaiko sotumą, yra jo savijauta, išsivystymas, ūgis. Jeigu viskas gerai, mamai nėra jokio reikalo jaudintis, pastebėjus, kad vaikutis kartais nenoriai čiulpia krūtį. Labai svarbu mamai išlikti ramiai, nepanikuoti ir neperduoti jaudulio savo kūdikiui.
Net ir pajutusios pieno trūkumą mamos neturėtų nuleisti rankų, pradėti kūdikėlį dirbtinai maitinti. Pieno dar gali atsirasti, tik reikia dėl jo pakovoti.
Gėrimai, padedantys maitinančioms mamytėms:
- Morkų sultys. Jas gerti po pusę stiklinės 2 -3 kartus per dieną. Skonį pagerina pienas, grietinėlė, medus, obuolių sultys (1 – 2 valgomi šaukštai sulčių stiklinei).
- Trintos morkos su pienu. Į stiklinę įdėti 3- 4 valg. šaukštus sutrintų morkų, jas užpilti pienu ar grietinėle ir gerti po stiklinę 2- 3 kartus per dieną. Vakare šį gėrimą galima pagardinti 1-2 arbatiniais šaukšteliais medaus. Tai puikus būdas panaikinti nervinę įtampą.
- Kmynų arbata. Vienam litrui arbatos reikia 15 g kmynų, 100 g cukraus, vidutinio dydžio citrinos. Visi produktai užpilami vandeniu ir verdami ant silpnos ugnies 5- 10 minučių. Po to iškošiama ir geriama po pusę stiklinės 2- 3 kartus per dieną.
- Salotų sėklų arbata. 20 g salotų sėklų užpilama 1 stikline verdančio vandens. Palaikyti 2-3 val ir gerti 2- 3 kartus po pusę stiklinės. Kad būtų skaniau, galima į stiklinę įdėti 1-2 arbatinius šaukštelius medaus.
- 10 -15 % grietinėlės su kmynais. Dvi stiklines grietinėlės įpilti į keramikinį puodą, į jį įberti 2 valg. šaukštus kmynų. Uždengti dangčiu ir orkaitėje ant labai silpnos ugnies kaitinti 30- 40 min. Atšaldžius iki kambario temperatūros, gerti rytą ir vakare po pusę stiklinės.
- Krapų sėklų arbata. Vieną valgom. šaukštą krapų užpilti viena stikline vandens ir palaikyti dvi valandas. Gerti po pusę stiklinės du kartus per dieną arba po valgomąjį šaukštą šešis kartus per dieną. Gerti mažais gurkšneliais, kurį laiką palaikant skystį burnoje.
Nuo maitinančios moters požiūrio į kūdikio maitinimo būdą priklauso vaikučio ateitis, jo sveikata. Mamytės turėtų suprasti, kad yra daugybė būdų, padedančių natūraliai maitinti kūdikį. O šeimos nariai, medicinos personalas turi stebėti mamytės ir kūdikio sveikatą, jiems visapusiškai padėti.