Pilvo pūtimas: ką apie jį turėtų žinoti kiekvienas

Pilvo pūtimas: ką apie jį turėtų žinoti kiekvienas

Pilvo pūtimas , vidurių pūtimas, meteorizmas reiškia vieną ir tą patį – sunkumo jausmą, pilvo raižymą, raugėjimą, nevalingą dujų pasišalinimą, gurgėjimą, skausmą. Retas kuris esame nepatyręs šio ne itin malonaus pojūčio. Nemaloniausia, kai jis užklumpa svečiuose, sportuojant ar kelionėje…

Todėl pakalbėsime apie tai,ką turėtume žinoti apie šią būklę, kad galėtume nuspręsti kaip elgtis: bandyti padėti sau liaudiškom priemonėm, ar sunerimti ir kreiptis į specialistą.

Meteorizmą gali sukelti tokie natūralūs veiksniai, kaip:

Netinkama mityba ir jos kenksmingi įpročiai – ne paslaptis, kad daugeliui pilvą pučia nuo ankštinių produktų: žirnių, lęšių, avinžirnių. O tai atsitinka dėl to, kad mes nemokame juos tinkamai paruošti.Juos reikėtų per naktį mirkyti ir virti tol, kol suminkštės (30-40 min.) , nes gerai neišvirus pasilieka pektino baltymas, kuris ir sukelia pilve nemalonius pojūčius. Toks pat paruošimo principas galioja ir grūdinėms kultūroms: perlinėms kruopoms, avižoms, grikiams.Jos savyje turi flito rūgšties, kuri jautrina mūsų virškinimo sistemos sieneles. Tad žmonėms, linkusiems į vidurių pūtimą ir skrandžio skausmus, šie produktai gali išvis netikti.

Nemokame kramtyti maisto. Ar žinojote, kad vieną kąsnį reikėtų kramtyti 32 kartus? Juk dievas tam ir davė mums dantis, o ir maisto virškinimas prasideda jau burnoje.

Dujos virškinamajame trakte gali susidaryti nurijus oro (aerofagija).

Nuryti didelį kiekį oro galime:

  • kramtydami kramtomąją gumą;
  • rūkydami (nesvarbu ar paprastas cigaretes, ar elektronines);
  • vartodami gazuotus gėrimus (kamuojant pilvo pūtimui netinka
    net mineralinis vanduo);
  • gerdami per šiaudelį;
  • valgydami ir gerdami per greitai;
  • gerdami tiesiai iš butelio.

Geriame skysčius valgydami, taip praskiedžiame virškinimo fermentų sultis ir dėl to gerai nesuvirškiname maisto. Todėl geriausia skysčius gerti apie 30 min. iki valgio ir bent 30-40 min. po jo. Ypatingai po to, kai valgome kiaušinių, riebios žuvies ar mėsos.

  • MAŽAS FIZINIS AKTYVUMAS – XXI amžiaus rykštė.Sėdimas darbas, nuolatinis kiurksojimas prie televizoriaus ar su telefonu rankoje daro žalą visoms žmogaus organizmo sistemoms, taip pat ir virškinimui. Sulėtėja žarnyno peristaltika, jis irgi „aptingsta“. Todėl per dieną būtina pajudėti bent 30 minučių: pavaikščioti, pabėgioti, užsiimti joga ar kita jums malonia fizine veikla.
  • STRESAS – reaguodama į stresą pirmoji nukenčia mūsų virškinimo sistema: vieniems dingsta apetitas, kiti valgo ir nejaučia saiko. Stresas aktyvizuoja visas raumenų grupes ir dėl to mes pradedame viską daryti greičiau, net valgyti. Maistą ne suvalgome, o suryjame su savo blogomis emocijomis ir mintimis. Dažnas ir persivalgo, ko pasekoje virškinimo organai neturi reikiamo kiekio fermentų maisto pertekliui apdoroti, o tai sukelia “uraganą” mūsų pilve.

Apžvelgėme keletą natūralių veiksnių, kurie gali sukelti meteorizmą

Kodėl pučia pilvą?Susireguliuokime mitybą, pradėkime daugiau judėti, susitvarkykime su “nervais” ir taip palengvinkime sau gyvenimą. Šiame etape galime padėti sau ir liaudiškomis priemonėmis: gerkime kmynų, pankolių, pipirmėtės, ramunėlių arbatas. Gardinkime maistą petražolėmis, raudonėliais, rozmarinais, ciberžolėmis, kuminu – jie teigiamai veikia žarnyną, o ir maistas tampa skanesnis ir geriau suvirškinamas.

Pašildykite pilvą su karšto vandens pripilta gumine pūsle (galima ir su buteliu) – tai atpalaiduos žarnyno raumenis, ir dujos lengviau išeis. Kasdien ryte išgerkite vandens su citrina – tai padės pašalinti ne tik nereikalingas medžiagas ir toksinus iš virškinamojo trakto, bet kartu palengvins vidurių pūtimą, rėmenį.

Bet turėtume žinoti, kad meteorizmas yra simptomas tokių ligų, kaip:

  • celiakija (gliutino netoleravimas);
  • laktozės netoleravimas;
  • dirgliosios žarnos sindromas;
  • refliuksas;
  • storosios žarnos vėžys;
  • pilvo išvarža;
  • vidurių užkietėjimas ir kt.

Pilvo pūtimas moterims pasireiškia esant endometriozei,gimdos miomai, kiaušidžių vėžiui. Nėštumo metu moterys irgi jaučia diskomfortą, nes veikiant hormonams atsipalaiduoja raumenys, sulėtėja žarnyno veikla, maistas yra virškinamas ilgiau. Meteorizmas lydi moteris ir po gimdymo, ypač po Cezario pjūvio, kada ir taip sumažėjusį žarnyno aktyvumą pristabdo nuskausminantys vaistai. Šis nemalonus pojūtis dažnai kamuoja ir vidutinio amžiaus moteris artėjant menopauzei, kai sutrinka hormonų disbalansas.

Apibendrinant galima pasakyti, kad pilvo pūtimas yra natūralus procesas, kurį įveikti galime natūraliomis priemonėmis. Juk niekas geriau nepažįsta tavo organizmo už tave patį. Pakeiskite savo įpročius ir gyvenimo būdą, stebėkite ką valgote ir geriate, ir tada jūsų virškinimo sistema jums padėkos. Ir prisiminkite, kad ši būklė retai susijusi su sunkia liga. Bet jeigu šalia yra dar tokie simptomai, kaip pilvo skausmas, svorio kritimas, kraujas išmatose, vėmimas, karščiavimas – būtinai apsilankykite pas gastroenterologą Jis paskirs reikiamus instrumentinius ir kraujo tyrimus, ir užkirs kelią pavojingų ligų išsivystymui.

Būkite sveiki ir džiaukitės gyvenimu!