Turinys:
Savo nuostabiausią naujieną – į pasaulį ateinantį kūdikėlį jūs jau pranešėte artimiesiems. Tačiau pasakyti apie tai viršininkui vis nesiryžtate. Nuo jo nuslėpti savo padėtį bandote visais būdais: pradėjote vis dažniau prašytis išleidžiama pas gydytojus, kartais sustreikuoja skrandis… Vis dėlto savo gyvenimo perspektyvą reikės aptarti su darbdaviu… Kada ir kaip?
Pats sau susipras
Nėštumą vėliau ar anksčiau visi pastebi. Dargi tada, kai nesimato pilvuko, hormonai pakeičia būsimos mamytės išvaizdą, eiseną, elgesį… Nuo atidaus aplinkinių žvilgsnio ilgai nepaslėpsi savo padėties. Nepaslėpsi savo nėštumo ir nuo viršininko.
Daugelis mūsų darbdavių labai nenoriai įdarbina kūdikio besilaukiančias moteris. Mat jiems tai labai neparanku – greitai jos išeis gimdymo atostogų, ir reikės ieškoti naujo darbuotojo. Pasitaiko atvejų, kad moterys, prieš sudarant sutartis su darbdaviais, išgirsta vos ne grasinimą: „Sutariame, kad per šiuos metus Jūs neišeisite dekretinių atostogų.“ Taigi, nenorėdamos nemalonumų, moterys apie savo pasikeitusią būseną nusprendžia niekam nesakyti, kol viskas savaime išaiškės.
Žinoma, kiekvienas mūsų apsisprendimas turi ir teigiamų, ir neigiamų pusių. Svarbu jas apgalvoti ir nuspręsti, kaip pasielgti.
Jeigu jūs pasisakysite
Tarkim, kad jūs savo darbdaviui pranešėte apie savo nėštumą. Kas pasikeičia jūsų darbovietėje?
- Galimas toks variantas: visi pradeda aptarinėti, kas dirbs vietoj jūsų, šefas pradeda priekabiauti dėl smukmenų, atmosfera tokia, kad norisi pačiai išeiti iš dabo. Vis dažniau iš kolegų išgirsti priekaištų, kad tavo nėštumas trukdo gerai atlikti įvairius pavedimus…
- Bet juk gali būti visai kitaip: viršininkas pasiūlo jums laisvą darbo grafiką, garantuoja darbo vietą, sugrįžus po dekretinių atostogų.
- Kolegos geranoriškai pataria kuo gali: vieni žino puikų ginekologą, kiti rekomenduoja gimdymo namus. Netgi teiraujasi, kokia dovana būtų praktiškiausia ir reikalingiausia…
Tikėkite savo gebėjimais – jūs puiki darbuotoja, labai reikalinga firmai. Jūsų šefas padarys viską, kad tik jūs sugrįžtumėte.
Kiek galima ilgiau slėpsite savo paslaptį
Nėštumą galima slėpti ilgai: jūsų figūra leidžia “užmaskuoti” pilvuką, jūs gerai jaučiatės, vizitus pas gydytoją suderinate taip, kad jie netrukdo darbui. Vis dėlto neišvengsite momento, kai jūsų kolegės pradės teirautis: “Tai kiek jau mėnesių?”, “Kada gimdysi?”.
Tai gal geriau savo naujieną kolektyvui pranešti anksčiau?
Geriausia tai padaryti būnant 12 savaičių nėštumo. Žinoma, vienaip tai aptariama su kolegomis, kitaip su viršininku. Pastarojo reakcija susijusi su jūsų darbo specifika. Jeigu jūs dirbate kanceliarijoje, nevadovaujate jokiam skyriui, projektui, pavaldinės dekretinės atostogos viršininkui nesukels didelių problemų. Jūs laiku ir kruopščiai perduosite savo “popierius”, įpareigojimus pavaduojančiam kolegai – darbas toliau vyks sklandžiai. Kitas dalykas – jeigu jūs vykdote svarbius projektus, vadovaujate skyriui ir t.t. Tokiu atveju jūs turite galvoti ne tik apie save, bet ir apie kompanijos perspektyvas. Ruošdamasi atostogoms, jūs turėtumėte surasti kompetetingą jus pavaduojantį darbuotoją, perskirstyti darbo barus kolegoms, kad nenukentėtų veikla, jums laikinai pasitraukus.
Reikėtų apgalvoti, iki kurio nėštumo mėnesio dirbsite. Gal sveikata leis dirbti iki vėlesnio nėštumo, bet trumpesnę darbo dieną? Gal bus galimybė dalį darbų atlikti namuose, gal galima pakeisti darbo grafiką. Jūs turite įsiklausyti į save ir įvertinti savo fizinę būseną. Galima toliau vadovauti pradėtam svarbiam projektui ir jį užbaigti, o ne tokius reikšmingus darbus paskirstyti kolegoms.
Kaip matote, sprendimo variantų yra nemažai. Kokį rinksitės, priklausys nuo jūsų požiūrio į darbą ir į savo galimybes.
Kaip pranešti apie nėštumą viršininkui?
Jūs nutarėte pranešti viršininkui apie savo nėštumą ir aptarti su juo susijusias problemas. Kaip elgtis?
- Parinkite tinkamą momentą. Pokalbį pradėkite, kai viršininkas geros nuotaikos, neužsiėmęs, niekur neskuba.
- Įvertinkite savo galimybes. Pokalbį pradėkite tik pasitarusi su gydytoja. Jei ji griežtai pareikalavo vengti bet kokių stresų (o jų darbe neišvengsite), kalbėkite apie galimybę sumažinti krūvį ir pan. Bet jeigu jūs jaučiatės gerai, įsitikinusi, kad pajėgsite susitvarkyti su keliamais reikalavimais, su šefu kalbėkite apie pasiryžimą toliau dirbti, aptarkite darbo formų įvairovę.
- Iš anksto apgalvokite kalbėjimo planą. Apgalvokite klausimus, kurie jums labai svarbūs. Didelę reikšmę turės jūsų pasirinktas kalbėjimo tonas, intonacija, laikysena. Jūs turite pateikti savo pasiūlymus, kaip galėtumėte iki dekreto dirbti, kokiu darbo grafiku, kokius projektus jūs dar suspėsite pabaigti, kokius pavedimus jūs galite perduoti savo kolegai. Netgi galėtumėte pasiūlyti kandidatą, gebėsiantį jus pavaduoti.
- Galvokite apie save. Kalbėdama su viršininku, priminkite tai, kas jums įstatymiškai priklauso: praneškite savo atostogų laiką, priminkite galimybę išnaudoti motinystės atostogas, apie darbo vietos išsaugojimą.
Pokalbis su viršininku turi įrodyti, kad kūdikio besilaukianti moteris geba logiškai apsvarstyti savo perspektyvas, galvodama apie kompanijos reikalus ir savo moteriškąjį orumą.