Kaip pasiruošti antram gimdymui?

Kaip šiam įvykiui pasiruošti pačiai mamytei, kaip nuteikti šiam stebuklui visus šeimos narius?

“Kai sužinojau, kad laukiuosi antro, kelias dienas neradau vietos: atrodė, netyčiukas sudrebins jau nusistovėjusią tvarką. Žinoma, jis bus laukiamas, mylimas, bet… netikėtas. Juk mūsų dukrelei tik metukai ir trys mėnesiai… Pirmasis gimdymas buvo sėkmingas, o kaip dabar pavyks? Ar pajėgsiu prižiūrėti du mažylius, kuriems reikės mano meilės? Ar nesijaus nuskriausta mano dukrytė, kuri iki šiol buvo visų lepinama ir mylima? Ar sugebėsime išgyventi iš mūsų nelabai solidžių algų?”

– panašiai mąsto daugelis mamyčių, kurias labai greitai po pirmojo gimdymo vėl aplanko gandras.

Kaip pasiruošti antram gimdymui?

Jau pirmosiomis nėštumo savaitėmis pagalvokite, kas rūpinsis jūsų pirmagimiu, kol būsite gimdymo namuose

Kas žinotina apie antrą gimdymą?

  • Dažniausiai antras gimdymas nesukelia tokių asociacijų kaip pirmasis. Mamytės, jau patyrusios gimdymo skausmus, dabar labiau pasitikinčios savo jėgomis. Jos jau žino nėštumo simptomus, gimdymo eigą. Tačiau, žinoma, atsiranda naujų , nepatirtų rūpesčių.
  • Antrasis nėštumas gali mamytę labiau fiziškai išvarginti, nes reikia rūpintis pirmagimiu, ant pečių reikia nešti ir buities rūpesčius.
  • Atrodo, kad antrasis nėštumas žymiai greičiau praeina. Mat mamytei, paskendusiai kasdienybės verpetuose, nėra kada gilintis į smulkmenas. Laikas bėga tiesiog nepastebimai.
  • Antrasis nėštumas greičiau krinta į akis aplinkiniams – mamytė greičiau apvalėja, iššoksta pilvukas.
  • Kūdikio judesius mamytė pajunta dviem – trims savaitėm anksčiau negu pirmagimio.Visa tai išgyventa, patirta, tad mamytė giliau įsiklauso į save, lengviau skiria vaikučio spyrius nuo kitų ženklų.
  • Kai kurios mamytės pastebi, kad jų vyrai žymiai ramesni dėl antro gimdymo. Ir tai suprantama: vyras tiki gimdymo sėkme.
  • Visada antrasis gimdymas yra lengvesnis ir trumpesnis.
  • Antrasis vaikutis dažniausiai 200- 300 gr. stambesnis už pirmagimį. Kaip kinta naujagimio ūgis ir svoris?

Būna ir taip, kad artmieji – mama, anyta – bando atkalbėti nuo antro gimdymo. Jas gąsdina būsimos gimdyvės sveikata, netvirta socialinė padėtis ir kt. Tokiu atveju, tėveliai, suplanavę šeimos padidėjimą, apie šią naujieną artmiesiems turėtų pranešti kiek galima vėliau.

Kaip pasiruošti gimdymui?

Jau pirmosiomis nėštumo savaitėmis pagalvokite, kas rūpinsis jūsų pirmagimiu, kol būsite gimdymo namuose. Jeigu mažylis įpratęs būti su mama, tai dabar pats laikas pratinti jį pabūti su kitais: seneliais, seseria, aukle. Taip vaikutis išvengs skausmingų išgyvenimų, kelias dienas nematydamas mamytės.

  • Būtina psichologiškai paruošti vaikutį. Apie laukiamą šeimos pagausėjimą geriausia pradėti kalbėti su pirmagimiu, kai mamytės figūra jau pasikeitusi. Atsikišęs pilvelis vaikutį jau domina, jis pradeda jausti judesius, spyrius… Jis ruošiasi sutikti broliuką ar sesutę.
  • Kad atsiradus broliukui ar sesutei pirmagimis neišgyventų streso, reikėtų kuo dažniau kalbėti apie tai, kad greitai namuose bus daug neįprasto. Vaikštinėdami pastebėkite mamytes, vežiojančias naujagimius vežimėliuose. Pavartykite fotoalbumą, kuriame užfiksuotos pirmagimio pirmosios dienos, mėnesiai. Mažylį turėtų sudominti ir žurnalų, skirtų mamoms ir kūdikiams, spausdinamos nuotraukos. Reikėtų vaikučiui dažnai pasakoti, koks kūdikis būna trapus ir bejėgis – jį mamytė maitins savo pienu, nešios ant rankų, taip numalšindama jo verksmą. Mamytei bus sunku, bet ji turės pagalbininkus – tėvelį ir savo šaunuolį vyresnėlį…
  • Prieš naujo žmogučio atėjimą būtina pirmagimį išmokyti tų įgūdžių, kurių jis dar nemoka – jis turi pats savarankiškai valgyti, nueiti į tualetą, mokėti apsirengti. Labai svarbu vaikutį išmokyti tyliai žaisti.
  • Jeigu mamytė pirmagimį dar maitina savo pienu, reikėtų nuspręsti apie tolimesnį maitinimą. Jeigu nutariate nutraukti maitinimą krūtimi, reikėtų tai atlikti iki naujo piliečio pasirodymo. Kitaip nemalonius išgyvenimus pirmagimis susies su kūdikio atsiradimu.
  • Jeigu iki šiol miegojote su vaikučiu vienoje lovoje, turite nuspręsti, ar tokią tvarką ir paliksite. O gal ir mažylį pasiguldysite kartu? (kai kuriose šeimose taip būna). Jeigu nutarėte pirmagimį guldyti atskirai, reikėtų vaikutį pratinti gerokai prieš gimdymą. Įprastai 2-3 metų vaikučiai mielai gulasi į savo lovytę.
  • Jeigu nutarėte pirmagimį leisti į darželį, būtinai tai pradėkite kuo anksčiau, kad vaikutis nesietų to su naujagimiu.

Kad vyresnėlis nepatirtų didelio streso, psichologai siūlo pasinaudoti šiais patarimais:

  1. Jeigu gimdymo namuose vaikutis pasitinka mamytę su broliuku ar sesute, svarbu, kad mamytės rankos būtų laisvos – ji privalo apkabinti, priglausti savo pirmagimį, kuris taip jos pasiilgo.
  2. Savo pirmagimiui reikėtų įteikti dovanėlę – juk ši diena ypatinga šventė ir jam. Ir savo svečiams reikėtų delikačiai priminti, kad atnešdami dovaną naujagimiui neužmirštų ir jūsų ,,didžiojo“.

Įsidėmėkite, kad dažniausiai antrasis vaikutis būna visai kito temperamento ir charakterio negu pirmasis. Taigi tėvelių laukia nauji atradimai ir potyriai…

ATSIKRATYKIME POPULIARIŲ MITŲ

“Antras vaikas mums ne pagal kišenę”

Netgi jeigu jūsų šeimos finansinė padėtis nėra gera, jūsų vaikučiui jūs būsite patys geriausi tėvai. Juk šeimos vertę lemia dvasiniai dalykai, o ne brangūs žaislai ar madingi rūbai. Šeimos, užauginusios keletą vaikų, teigia, kad antrasis kūdikis nereikalauja tokių išlaidų kaip pirmasis. Dažnai pirmagimio vežimėlis, kėdutė, lovytė lieka antrajam. Taigi jau ir čia sutaupoma. Taip pat nebūtina pirkti drabužėlius iš firminių parduotuvių – jų galima įsigyti ir pigiose panaudotų daiktų krautuvėlėse. Antrą vaikutį augindama, jūs daug kur vadovaujatės patirtimi, tad ir pirkdama rūbelius jūs kreipiate dėmesį ne į reklaminius dalykus – žiūrite, kad jie būtų patogūs, patvarūs, nealergiški. O dar kiek jūs gausite praktiškų dovanų…

“Aš nesusitvarkysiu su dviem”

Žinoma, susitvarkysite. Ne jūs pirma, ne jūs paskutinė. Bendraudama su vaikučiais, mama intuityviai priima teisingiausią sprendimą. Be to, jums padėti visada pasiruošęs būrys artimųjų: seneliai, seserys, dargi kaimynai, draugai. Pirmosiomis savaitėmis, kol nenusistovėjo jūsų naujasis dienos režimas, priimkite visų artimųjų pagalbą. Ir vėliau jos neatsisakykite…

Jums bus lengviau, jeigu:

  1. Kūdikį maitinsite savo pienu;
  2. Nelyginsite vystyklų ir rūbelių;
  3. Nemaudysite mažylio kiekvieną dieną;
  4. Vežimėlį su kūdikiu išvešite į balkoną – ir ten jis gaus gryno oro;
  5. Negaminsite pačios maistelio – jo yra parduotuvėje;
  6. Šeimą maitinsite greitai paruošiamais produktais.

Atslūgus nuovargiui ir nerimui, šeimoje viskas susitvarko… Mamytė, stebėdama savo vaikučius, patiria neapsakomą palaimą: mažojo pirmąją šypseną, skirtą savo broliukui ar sesutei, pastarųjų globėjišką žvilgsnį. Po truputį du brangiausi žmogeliukai žengia į gyvenimą… O šalia jų mama ir tėtis…