Vienkartinės ar daugkartinės sauskelnės?

Nuo gimimo iki tada, kada išmoksta naudotis tualetu, saukelnės kūdikiui pakeičiamos 8000 kartų. Toks didžiulis skaičius reiškia tik viena: Jūsų pasirinkimas naudoti vienkartines ar daugkartines sauskelnes turės didžiulę įtaką tiek Jūsų kūdikio sveikatai, tiek visos planetos gerovei.

Vienkartinės ar daugkartinės sauskelnės?

Vienkartinės ar daugkartinės sauskelnės?

Daugumai tėvų kyla klausimas, ar vienkartinės sauskelnės iš tikrųjų neturi neigiamos įtakos. Augantis visuomenės rūpinimasis aplinkos tarša leido konstatuoti faktą, kad vienkartinių sauskelnių naudojimas lemia daugybės natūraliai nesuyrančių plastikų kaupimąsi sąvartynuose. Šiandien daug tėvų vis dar abejoja, ar daugkartinės sauskelnės geresnės už vienkartines. Kad būtų lengviau apsispręsti, kas geriau jūsų šeimai, susipažinkite su keletu faktų.

Sauskelnės ir sveikata

Kadangi jautrią kūdikio odelę sauskelnės dengia 24 valandas per parą, nieko nuostabaus, kad iškyla su jomis susijusių sveikatos problemų.

Dažniausiai pasitaikanti bėda – vystyklų dermatitas. Netgi prišlapintos vienkartinės sauskelnės gali atrodyti sausos, kadangi sugeriančios medžiagos drėgmę sulaiko viduriniame sauskelnių sluoksnyje. Tai lemia retesnį vienkartinių sauskelnių keitimą ir dažnesnį vystyklų dermatito atsiradimą. Todėl, nepriklausomai nuo to, kokias sauskelnes naudojate, svarbu jas keisti dažnai, kas 2-3 valandas, net jeigu Jums atrodo, kad jos sausos.

Kitas klausimas – ar gali cheminės medžiagos, esančios vienkartinėse sauskelnėse, įtakoti kūdikio sveikatą? Mokslinės studijos pateikė duomenų, kad vienkartinės sauskelnės išskiria chemines medžiagas, vadinamas lakiaisiais organiniais junginiais, tarp jų – tolueną, etilbenzeną, ksileną ir dipenteną. Įrodyta, kad visų šių medžiagų vartojimas ilgą laiką arba didelėmis koncentracijomis turi toksinį poveikį ir gali sukelti vėžį bei smegenų pažeidimą. Pagrindinė sugeriančioji vienkartinių sauskelnių medžiaga, natrio poliakrilatas, gali dirginti kvėpavimo takus ir odą. Tuo tarpu daugkartinės sauskelnės šiais neigiamais efektais nepasižymi.

Tiek vienkartinės, tiek daugkartinės sauskelnės dažniausiai yra balinamos chloru. Dėl to sauskelnėse gali susidaryti dideli kiekiai dioksino, kuris yra labia kancerogeniškas balinimo chloru šalutinis produktas. Tačiau šiuo metu duomenų, kad tai gali turėti įtakos dažnesniam sergamumui vėžinėmis ligomis, nėra.

Sauskelnės ir gamtos ištekliai

Sauskelnių gamybai sunaudojama daugybė gamtos išteklių. Vienkartinių sauskelnių gamybai per metus sunaudojama 1,3 milijono tonų medienos plaušų, – tai yra ketvirtis milijono medžių, taip pat plastmasės, kuri gaminama iš naftos išteklių. Ir vienkartinės, ir daugkartinės sauskelnės gaminamos fabrikuose naudojant energiją ir vandenį.

Tikinama, kad daugkartinių sauskelnių gamyba ir plovimas reikalauja daugiau energijos bei vandens ir labiau teršia vandenį, negu vienkartinių sauskelnių gamyba. Tai ypač aktyviai įrodinėja vienkartinių sauskelnių gamintojai.

Daugkartinių sauskelnių plovimui namie sunaudojama maždaug tiek pat vandens, kiek nuleidžiant klozeto vandenį 5-6 kartus per dieną – tai yra maždaug tiek kartų, kiek jūsų vaikas tai darys, kai išmoks naudotis tualetu.

Sauskelnės

Sauskelnės

Aplinkos tarša

Ir vienkartinių, ir daugkartinių sauskelnių naudojimas gali pakenkti aplinkai, tik skirtingais būdais.

Naudojant vienkartines sauskelnes, pagrindinė problema yra atliekos. Vienkartinės sauskelnės yra pagamintos iš popieriaus, plastmasė ir absorbuojančio gelio natrio poliakrilato. Šios medžiagos sunkiai suyra, kas reiškia, kad vienkartinės sauskelnės, kaip ir deimantai, yra amžinos. Dauguma jų keliauja tiesiai į sąvartynus (3,3 milijono tonų arba 18 bilionų sauskelnių per metus!). Atliekų tvarkymo specialistai teigia, kad dauguma atliekų, tarp jų netgi natūralios medžiagos, sąvartynuose sunkiai suyra dėl deguonies ir vandens trūkumo.

Venkite gamintojų, kurie teigia, kad jų gaminamos vienkartinės sauskelnės yra natūraliai suyrančios. Taip iš esmės nėra. Gaminant minėtas sauskelnes, į plastmasę pridedama kukurūzų krakmolo. Tai padeda plastmasei suirti į mažas daleles, bet pati plastmasė netampa aplinkai nepavojingomis medžiagomis. Kas blogiausia, dėl kukurūzų krakmolo jos vėliau jau nebegalima perdirbti.

Tinkamai naudojant vienkartines sauskelnes, išmatos iš jų turėtų būti nuleidžiamos į kanalizaciją, tačiau tėvai dažniausiai to nedaro. Taigi, panaudotų vienkartinių sauskelnių kvapas ir mikroorganizmai gali sukelti pavojų visuomenės sveikatai. Išmatose taip pat išlieka gyvi virusai, kurie gali patekti į aplinką per sąvartynų nuotekas.

Pagrindinis daugkartinių sauskelnių privalumas yra tai, kad jos gali būti pakartotinai naudojamos 100-150 kartų. Taigi, lyginant su vienkartinėmis sausklenėmis, jos turi mažesnį poveikį aplinkai.

Pesticidai

Kadangi daugkartinės sauskelnės yra gaminamos iš medvilnės, pesticidų naudojimas yra didžiausias su jomis susijusios taršos šaltinis. Medvilnės pasėliams tręšti naudojama daugiau pesticidų negu kitiems. Kita su medvilne susijusi problema yra tai, kad medvilnės augintojai vis dažniau augina genetiškai modifikuotas medvilnės rūšis. Nors trumpalaikis tokios medvilnės naudojimas neturi didelės įtakos kūdikių sveikatai, tačiau reikia įvertinti ir ilgalaikę augalų genetinės modifikacijos įtaką aplinkai. Šie pakeisti augalai gali įtakoti ekosistemą daugybe iki šiol neįvertintų būdų.

Vandens tarša

Daug žmonių mano, kad vanduo, kuriame skalbiamos daugkartinės sauskelnės, gali teršti aplinką. Tačiau naudojant tinkamas aplinkai nepavojingas skalbimo priemones, šis vanduo neigiamos įtakos jai neturi.

Nepriklausomai nuo rūšies, gaminant sauskelnes naudojamame vandenyje išsiskiria dioksinas,- potencialus kancerogenas ir hormonus ardanti medžiaga. Ji susidaro chloru balinant medvilnę ir medienos plaušus. Dioksinas nesuyra daugybę metų ir gali turėti neigiamos įtakos laukiniams gyvūnams.

Jis taip pat kaupiasi gyvūnų ir žmogaus audiniuose. Į žmogaus organizmą dioksinas patenka su maistu, kuriame jis kaupiasi dėl aplinkos taršos. Kartu su dioksinu, medžio plaušų, popieriaus ir plastmasių gamyboje naudotas vanduo gali turėti tirpiklių ir sunkiųjų metalų.

Sauskelnės 21- ame amžiuje

Nors didžioji dalis tėvų vis dar naudoja vienkartines sauskelnes dėl patogumo, tačiau nuolat auga ir daugkartinių sauskelnių populiarumas. Įvertinus minėtus faktus, nesunku suprasti, kad tinkamai pasirinktos daugkartinės sauskelnės yra geriausia išeitis tiek kūdikio sveikatai, tiek aplinkai.

Kitas daugkartinių sauskelnių privalumas yra kaina: naudodami daugkratines sauskelnes, išleisite mažiau pinigų (įskaičiuojant ir skalbimo išlaidas). Jeigu esate labiau užsiėmę, galima naudoti vienkartinius įklotus, kurie paprastai parduodami ten, kur ir daugkartinės sauskelnės. Be to, galite rinktis ir ekologiškas vienkartines sauskelnes, kurių pasiūla mūsų šalyje taip pat auga.